Dzisiejsze drogi nie są bezpieczne: są zatłoczenie, pełne kierowców jadących z nadmierną prędkością. Rośnie liczba wypadków, kolizji w tym również tych pozorowanych, które mają na celu wyłudzenie odszkodowania. Jak poradzić sobie z tym problemem? Coraz więcej osób upatruje rozwiązania tego problemu w kamerkach samochodowych. Od tej pory kamery to nie tylko gadżet dostępny dla nielicznych, ale coraz częściej spotykany element wyposażenia samochodu.

MIO MiVue 798 Dual

To małe urządzenie kryje w sobie naprawdę duże możliwości. Wystarczy rzut oka na parametry by zrozumieć, że to jeden z najlepszych modeli na rynku. Kąt widzenia wynosi aż 150 stopni. Pod tym względem to najlepszy wynik w zestawieniu. Jakość nagrania stoi też na najwyższym poziomie. Rozdzielczość 2,5 K to parametr wręcz niespotykany wśród kamerek samochodowych. Oprócz modułów GPS i Wi-Fi mamy też coraz bardziej popularny czujnik G-sensor, który wykryje nagłe zmiany przeciążenia, urządzenie natychmiast zapisuje plik do chronionego katalogu. MIO MiVue 798 Dual oferuje również wbudowaną bazę fotoradarów z opatentowanym systemem inteligentnych ostrzeżeń – urządzenie w dynamiczny sposób analizuje odległości i prędkości zbliżania się do radaru. Mio w pakiecie daje dodatkowo wewnętrzną, tylną kamerą MiVue A30, która stanowi uzupełnienie kamery głównej, rejestrując szczegóły za autem . Aktualnie jest to najlepsza kamera dostępna na rynku.

Mio MiVue 792

To najdroższa propozycja w przygotowanym rankingu. Wideorejestrator wyposażony jest w sensor optyczny Starvis renomowanej firmy Sony przez co zapisywany obraz jest naprawdę świetnej jakości. Kamera rejestruje obraz w jakości Full HD 1080p z płynnością wynoszącą aż 60 klatek na sekundę. Kąt widzenia jest co najmniej zadowalający. Wynosi on 140 stopni. Przy wyborze kamery nie należy zapominać o trybie Night Vision. Również we wspomnianej kamerze mamy tą technologię. Dzięki Night Vision Pro możemy być pewni, że nagrania będą jasne i płynne nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Wysoka cena modelu nie bierze się znikąd. Kamera ma m.in. wbudowany moduł Wi-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy wyjmować karty pamięci w celu skopiowania nagrania. Bezprzewodowa łączność i aplikacja MIO umożliwi nam zapisywanie nagrania bezpośrednio na telefonie. MiVue 792 wyposażony jest również w moduł GPS który nie tylko zapamiętuje pokonaną trasę ale również prędkość i kierunek jazdy. Trzyosiowy czujnik wstrząsów uruchamia się po każdorazowym wykryciu nawet najmniejszego przeciążenia. W takim przypadku Mio zapisuje obraz do specjalnego, chronionego folderu, do którego dostęp na tylko właściciel kamery. Niezwykle ciekawie zapowiada się też unikalny tryb parkingowy. Docenimy go szczególnie gdy często parkujemy w centrach handlowych lub na zatłoczonych parkingach osiedlowych. Jego działanie jest bardzo proste. Wystarczy, że urządzenie wykryje dowolny ruch w zasięgu obiektywu i już rozpoczyna nagrywanie. Dzięki temu rozwiązaniu nasz pojazd jest ciągle chroniony. Jedynym warunkiem który musimy spełnić jest stały dostęp do zasilania. Wideorejestrator Mio MiVue 792 obsługuje karty pamięci do 128 GB.

Mio MiVue 733

Podobnie jak wyżej opisywany video rejestrator ten również wyposażony jest w łączność bezprzewodową Wi-Fi. Skąd zatem wynika różnica w cenie? Przede wszystkim wynika on z mniejszego kąta widzenia. W modelu 733 wynosi on 130 stopni. Płynność nagrywania jest za to wyraźnie gorsza. Wynosi ona zaledwie 30 klatek na sekundę. Obraz jest co prawda nagrywany w jakości Full HD ale w żadnym stopniu nie zbliża on się do poziomu oferowanego przez model 792. Atutem tańszej wersji jest całkiem długa lista funkcji. Znajdziemy tu m.in. pomocny w nocy system Night Vision. Nie zabrakło również modułu GPS czy chwalonego wyżej trybu parkingowego. MiVue 733 oferuje również trójosiowy czujnik przeciążenia. W dużym skrócie Mio MiVue 733 to tańsza wersja modelu 792. Pomimo wyraźnie gorszej jakości nagrania pozostaje on jedną z najciekawszych propozycji na rynku. Wideorejestrator świetnie oddaje stosunek jakości i zastosowanej technologii w odniesieniu do ceny.

Xiaomi 70 Mai Dash Cam 1S

70 Mai to rejestrator o nietypowym wyglądzie. Wykorzystuje sensor obrazu od Sony. Konkretnie jest to sensor Sony IMX323. To w połączeniu z rozdzielczością 1920 x 1080 Full HD i z kątem widzenia 130 stopni daje całkiem dobry zapis obrazu. Podobnie jak wyżej wymienione modele, Xiaomi również wyposażone jest w moduł Wi-Fi. Według informacji od producenta kamera została wykonana z materiałów, które pozwalają pracować z szerokim zakresie temperatur. Wynosi on od -20˚C do 60˚C. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu jest wbudowany mikrofon. Pozwala on na nagrywanie klipów wraz z dźwiękiem. Mikrofon umożliwia również uruchamianie nagrywania za pomocą wypowiadanych komend. Wspomniana kamera obsługuje karty pamięci do 64 GB.

Maclean RS200

Wideorejestrator o którym mało kto słyszał. Urządzenie zwraca uwagę solidnymi podzespołami. Używa procesora NTK96658 oraz przetwornika SONY EXMOR IMX323. Dobry przetwornik daje nam bardzo dobry kąt widzenia, który wynosi 150 stopni. Obraz jest oczywiście nagrywany w jakości Full HD. Plusem jest także dobrej jakości, kolorowy wyświetlacz. O bezpieczeństwo naszego samochodu zadbają sensor przeciążeń, dokładny modułu GPS oraz czujnik ruchu. To właśnie dzięki nim możemy być pewni, że każda niespodziewana sytuacja zostanie zarejestrowana. Docenić należy także całkiem sporej pojemności akumulator, który pozwala na nagrywanie nawet w przypadku chwilowego braku zasilania. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowany zoom. Podczas jazdy można skorzystać z 4-krotnego powiększenia. Drobnym minusem tego urządzenia jest brak polskiego menu.

Navitel 250 NV

Navitel nie jest typowym urządzeniem typu rejestrator samochodowy. To urządzenie składa się tak naprawdę w z dwóch elementów. Pierwszym jest lusterko wsteczne, drugim zaś kamera samochodowa. Z przodu mamy wyświetlacz OPS wielkości 5″, a nagrania zapisywane są w rozdzielczości Full HD. Bardzo dobry jest kąt widzenia, który wynosi 160 stopni. Wideorejestrator MR250 NV zapisuje nagrania w pętli. Gdy czujnik G-sensor wykryje gwałtowne hamowanie, kolizję lub nienaturalne przyśpieszenie, pliki z zapisem tego wydarzenia jest blokowany przed nadpisaniem. To bardzo dobre i pożądane rozwiązanie. Urządzenie umożliwia jednoczesne nagrywanie obrazu z przodu jak i z tyłu samochodu. Trzeba przyznać, że rzadko które urządzenie daje taką możliwość. Jeszcze lepszą wiadomością jest funkcja wspomagania parkowania. Aby skorzystać z wizualnego asystenta parkowania (uruchomiany przez wrzuceniu biegu wstecznego), należy podpiąć kamerę pod reflektor cofania lub tablicę rejestracyjną. Wspomniane urządzenie obsługuje karty pamięci do 64 GB. Pewnymi minusami urządzenia są braki modułów GPS oraz Wi-Fi.

Mio MiVue C541

Pomimo tego, że kamera ma raczej średni kąt widzenia, to dwa sensory firmy Sony naprawdę sporo tutaj zmieniają. Kamera umożliwia nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości 1080p full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Ten drugi parametr też nie jest imponujący. Wynikiem tego jest obraz, który wciąż jest wyraźny i odpowiednio ostry, widać także drobne szczegóły, jak cyfry i litery na tablicach rejestracyjnych innych pojazdów. Kamera zdecydowanie gorzej wypada w nocy. Plusem tego urządzenia jest z pewnością 3- osiowy G-sensor. Po wykryciu nagłej zmiany ruchu lub kolizji automatycznie uruchamia nagrywanie zdarzenia, a zapis jest blokowany przez nadpisaniem lub skasowaniem. Ważna informacją jest fakt, że działa on także w trybie postojowym. Inną niepodważalną zaletą są kompaktowe wymiary dzięki czemu urządzenie nie przeszkadza nam podczas jazdy. Wśród wad (oprócz nie najlepszych parametrów o których wspominamy wyżej) są także braki modułów GPS oraz Wi-Fi.

Xblitz S4

To nie jest popularny marka. Pomimo tego, że specjalizuje się w produkcji urządzeń typu videorejestrator to w Polsce musiała uznać wyższość przede wszystkim marki Mio. Parametry Xblitz S4 są obiecujące. Cieszy niezły kąt widzenia, który wynosi 140 stopni. Jeśli chodzi o samo nagrywanie, mamy to czuły sensor SONY EXMOR, który pozwala na zapis w jakości Full HD. Oczywiście jest też możliwość zapisu w pętli co gwarantuje ciągłość nagrań, a czujnik G-Sensor zabezpiecza dane w momencie wykrycia silnego wstrząsu lub nagłego hamowania. Urządzenie ma wbudowany moduł Wi-Fi. Brakuje zaś modułu GPS. Xblitz S4 obsługuje karty pamięci o pojemności do 64 GB. Największym minusem urządzenia jest bardzo słaba jakość nagrań w nocy.

Tracer MobiMirror

To dosyć wygodna nakładka na lusterko. Wbudowana kamera sprawia, że oprócz swojej standardowej funkcji (lusterka) umożliwia także nagrywanie sytuacji na drodze. W pudełku wraz z urządzeniem otrzymujemy kamerę tylną, która pozwoli nam śledzić pojazd podczas parkowania na ciasnym, niewygodnym parkingu. Główny wideorejestrator nagrywa w rozdzielczości Full HD z kątem widzenia wynoszącym 170 stopni. Tylny zaś ma zdecydowanie gorsze parametry. Rozdzielczość w tym przypadku wynosi 640×480 pikseli przy 25 klatkach na sekundę a kąt widzenia kamery zaledwie 120 stopni. Tracer MobiMirror ma wbudowaną baterię, która podtrzymuje ustawienia w każdej nieprzyjemnej sytuacji drogowe. Wśród przydatnych funkcji znajdziemy tu nagrywanie w pętli. Największą wadą urządzenia jest bardzo słaba jakość nagrania podczas jazdy nocą.

Blaupunkt BP 2.0 FHD 

Jak do tej pory Blaupunkt uchodził za solidnego producenta akcesoriów samochodowych. Jego niewielkie gabaryty skrywają co najwyżej solidne parametry. Obiektyw o kącie widzenia 120 stopni nie zachwyca. Nieco lepiej wypada jakość. Nagranie mamy w tym przypadku w jakości Full HD. Blaupunkt BP 2.0 FHD posiada wbudowany akcelerometr blokuje możliwość nadpisania lub nieumyślnego skasowania filmu nagranego podczas zdarzenia drogowego. Niewielki ekran HD TFT LCD o przekątnej 2,0”, który służy do ustawiania parametrów w menu, a także umożliwia podgląd zdjęć i nagrań. Blaupunkt jako jedyne urządzenie w zestawieniu obsługuje karty pamięci do 32 GB.

Podsumowanie

Lista dostępnych urządzeń typu wideorejestrator jest naprawdę długa. Znajdziemy tu kilka rodzajów kamerek. Są to nakładki na lusterka wewnętrzne, pełne lusterka wewnętrzne z wbudowaną kamerą lub sama kamera. Wybór właściwego modelu zależy nie tylko od ceny ale również od naszych oczekiwań. Osoby które często podróżują, w tym również nocą powinny się skupić na nieco droższych urządzenia, które mają funkcję Night Vision. Ci, którzy jeżdżą głównie w dzień mają nieco większy wybór. Jedno jest pewne. Niezależnie od naszego wyboru, kamera samochodowa to jeden z najczęściej wybieranych motoryzacyjnych urządzeń, które w pewien sposób zwiększają bezpieczeństwo dla naszego pojazdu.